Camino Francés

Gear list

Pro lepší přehlednost jsme se rozhodli oddělit gear list od prologu, ne jako tomu bylo doposud. A také je tohle jediný článek, který mi Pumpkins dovolila napsat ke Caminu Francés. Protože, jak už psala v prologu, tento trek bude po písemné stránce zvěčňovat ona. Fotografické stránky se ale jen tak nevzdám!


Gear list na toto Camino vychází pochopitelně nejvíce z našeho loňského Camina, protože přeci jen svatojakubské cesty mají (nebo spíše nemají) na vybavení specifické požadavky (více v prologu ke Caminu Portugués zde https://www.deersandpumpkins.com/camino-portugues-prolog/). Za ten rok jsme ale naše ultralight vybavení posunuli zase o něco dále, mimo jiné také díky zkušenostem ze Skotska (byť malým). Co je to ultralight a proč nás tolik nadchnul si můžete přečíst zde https://www.deersandpumpkins.com/camino-portugues-prolog/ a zde https://www.deersandpumpkins.com/snt-2019-prolog/.


Co máme nyní ve vybavení specifického, nového, nebo co jsme hodně řešili?

Tarp. Stejně jako na minulém Caminu nechceme být omezováni rozmístěním alberge po cestě. V tom smyslu, že máme nějakou ideální denní porci kilometrů (okolo 30) a nechceme řešit, že je nějaké alberge příliš blízko nebo naopak. Navíc — cítíme se být spíše hikery a těšíme se i na spaní venku. Minule jsme ještě šli s naším provizorním „přístřeškem“ z Jurků, ale tehdy jsme si říkali, že takto už nikdy více (nehledě na to, jestli je chyba v konstrukci přístřešku nebo v charakteru samotných ponč). Suma sumárum, pořídili jsme si tarp pro dvě osoby. Jednoduchý jednoplášťový přístřešek od firmy Appy Trails, s perfektním poměrem váha/cena. Tarp samotný váží 598 g, a je vyrobený z polyesteru, takže má už od výroby přelepené švy — není je tedy třeba dodatečně zatírat, jako jsem to musel dělat u mého tarpu od Six Moon Designs. Tarp máme doplněný o podlážku z Tyveku, 9 hliníkových kolíků a stavíme jej na trekové hůlky. Čímž se s váhou celého přístřešku dostáváme na parádních 931 g. Celý tento komplet jsme v létě otestovali na přechodu Českého Švýcarska a Lužických hor a byli jsme velmi spokojeni. K tarpu máme i moskytiéru, ale vzhledem k očekávaným teplotám, kdy všechny mouchy budou snad hybernovat, ji nebereme.

Co se týká spaní mimo matrace v alberge, upgrade máme i v karimatkách. Já půjdu se setem seřízlá pěnovka Therm-A-Rest a alumatka jako na Scottish National Trail. Pumpkins upgradovala ještě více a pořídila si nafukovačku od Sea to Summit, jejíž hmotnost je téměř srovnatelná s mojí pěnovkou, ale s mnohem vyšším komfortem a zároveň mnohem menším objemem po sbalení. Kvůli ale relativně malému tepelnému odporu ji bude také kombinovat s alumatkou. Oproti samo-nafukovačkám, se kterými jsme šli Camino vloni, ušetříme každý cca 400 g!

Boty. Velké a oblíbené téma, nicméně již několikrát popsané, takže nyní jen krátce. Já půjdu v nejterénější verzi Altra — Lone Peak 4.0, totožnými (doslova), v jakých jsem šel SNT. Šetřil jsem si je, nyní mají nachozeno cca 200 km. Tedy na konci Camina, které s tím „nejdelším scénářem“ odhadujeme okolo 1 000 km, budou pravděpodobně na konci své životnosti. A kdyby to s nimi náhodou vypadalo bledě už dříve, kamarád Marek mi někam na cestu pošle mé méně terénní Altra Instinct. Pumpkins je v tomto ohledu vysmátá, půjde v úplně nových Topo Terraventure 2, které si koupila po dobré zkušenosti s jejími staršími Topo. Ty nové má ale záměrně o trochu větší, s terénější podrážkou a dle jejích slov „mají hezčí barvu a lépe ladí s celkovým outfitem“. No už se těším na první blátivou cestu.

Důležitými novými součástmi výbavy jsou nepromokavé kalhoty a ponožky. I když jsme vloni měli téměř dokonalé počasí, víme, že to není samozřejmé. Statisticky by nám mělo cca polovinu dní propršet, což vzhledem k našemu časovému rozpočtu dělá asi 15–17 dní. A to už se nabízí, si pořádně vyřešit tepelný a hydrofobní komfort. Nepromokavé kalhoty Rab, protože s bundou od nich jsme velmi spokojeni a nepromokavé ponožky Dexshell, protože nemáme boty s membránou.

Fototechnika. Protože fotografii se věnuju nejenom na cestách, ale i ve volném čase a profesně, je to pro mne velké téma. Na Caminu Portugués a ve Skotsku jsem měl svůj parádní bezzrcadlový Fujifilm s jedním z nejlepších APS-C čipů. Fotky jsou z něj nádherné, ALE. Abych k němu měl stále dobrý a rychlý přístup, nosím brašnu s foťákem na bederáku, kdy při každém sundávání batohu sundávám nejdříve brašnu, abych s foťákem náhodou někde nepraštil. Což je dost otravné. Ale to, že mám na břiše neustále velkou, téměř kilovou (!) bouli, je ještě mnohem prudérnější. Navíc fotografie z těchto foťáků lezou poměrně syrové a je nutné je dodatečně upravovat v telefonu (takto na cestách), a to samozřejmě také znamená, je nejdříve do telefonu dostat, což taky není úplně komfortní. Ve zkratce — rozhodl jsem se pro zásadní změnu, o které už jsem dlouho přemýšlel. Vzhledem k mé minimalistické povaze, která se velmi dobře doplňuje s ultralight trekkingem, jsem se rozhodl začít pořizovat obrazový záznam zařízením, které stejně vždycky nosím u sebe — jak jinak, než telefonem. Fakt, že foťáky v telefonech jsou čím dál lepší a také zjištění, že na dálkovém treku často není prostor na nějaké „umčo“, mi v tomto rozhodnutí pomohl. Navíc nějak vnitřně dospívám do toho názoru, že fotoaparát je opravdu jen prostředek a mnohem důležitější je samotný moment, kompozice, nápad, originální pohled atd. Samozřejmě kvalitní fotoaparát může leckdy pomoci nebo něco „dohnat“, ale takový telefon, který mám neustále při ruce a je připraven fotit teď hned, ocením na treku mnohem více. No uvidíme, na tomto Caminu moji myšlenku prověřím. A abych se dostal k závěru — výsledkem je upgrade telefonu, který budu mít doplněný o kvalitní vodotěsné pouzdro, díky kterému budu moci fotografovat i ve všelijak divokých podmínkách (další výhoda oproti mému Fujifilmu).

Závěrem. Na cestu si samozřejmě bereme Svatojakubskou mušli, kterou jsme dostali vloni v Santiagu od přítele Federica, se kterým jsme na Caminu Portugués strávili hodně společného času včetně Štědrého večera. Mušli bereme jen tuto a každý den se budeme střídat v tom, kdo ji ponese. Žádná jiná druhá dokupovaná mušle už by pro nás neměla takovou cenu.

Gear list — Deers

Batoh a spaníZnačka a typVáha (g)
BatohOSPREY – Talon 44 II1020
Spacák + vodotěsný vak 8 lCRITERION – Quantum 350 + SEA TO SUMMIT – Ultra-Sil733
Karimatka (oříznutá na 125 cm)THERM-A-REST – RidgeRest SO Lite255
Alumatka (oříznutá na 125 cm)YATE – Alu Matte50
Tarp + obalAPPY TRAILS – MARK III²598
Kolíky k tarpu (9×) + šňůra + obalAPPY TRAILS – MARK III²103
Groundsheet (podlážka)TYVEK230
TOTAL 2989
   
OblečeníZnačka a typVáha (g)
Triko dlouhý rukávRAB – Merino+ 120128
Termo prádlo vršekCRAFT138
Termo prádlo spodekCRAFT123
Spodní prádlo 2×SENSOR – Merino Wool116
Ponožky 2×VAVRYS – Trek Coolmax96
Péřová bundaFORCLAZ – Trek 500265
ČepiceBUFF – Midweight Merino Wool Hat31
RukaviceFORCLAZ – Trek G 500 Black54
Nepromokavé ponožkyDEXSHELL – Ultra Thin Socks64
Nepromokavé kalhotyRAB – Downpour Pants226
Barefoot „boty“SKINNERS176
Vodotěsný vak na oblečení 8 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil34
TOTAL 1451
   
Elektronika (zároveň foto technika)Značka a typVáha (g)
Telefon + krytAPPLE – iPhone 11 Pro + CATALYST – Waterproof Case241
Sluchátka 2×APPLE – EarPods25
Kabel k telefonu 2×APPLE38
PowerbankaXIAOMI – Mi PowerBank 2C 20000 mAh360
Nabíječka 3× USBCONNECT IT – Power Nomad 3.4 A Travel Charger61
Kabel micro USB 2×XIAOMI15
Vodotěsný vak na elektroniku 4 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil24
TOTAL 764
   
OstatníZnačka a typVáha (g)
ČelovkaBLACK DIAMOND – Spot92
Špunty do uší 2 páry3M4
Lžíce SEA TO SUMMIT10
HrnekIKEA – Kalas30
NůžOPINEL – N°04 Inox9
ZapalovačCRICKET11
Pas38
Lékárnička + vodotěsný vak 1 lrůzné + SEA TO SUMMIT – Ultra-Sil160
Peněženka + doklady (cca)100
Vodotěsný vak na drobnosti 2 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil21
Zipplock pytlíky 2× (1 l a 3 l)16
Pytel do batohu 1×42
Batoh malýSEA TO SUMMIT – Ultra-sil Daypack 20l71
Doutník (vítězný?)Partagas Habana2
TOTAL 606
TOTAL BASE WEIGHT 5810
   
Oblečení a vybavení na soběZnačka a typVáha (g)
BotyALTRA – Lone Peak 4.0623
Triko krátký rukávRAB – Merino+ 120103
Kalhoty s odepinatelnými nohavicemiMILLET – Trekker Stretch Zip Off Pant II356
MikinaRAB – Nexus Jacket278
Nepromokavá bundaRAB – Downpour Plus Jacket370
Spodní prádloSENSOR – Merino Wool58
PonožkyVAVRYS – Trek Coolmax48
NávlekyNALEHKO38
Multifunkční šátek31
Trekové holeBLACK DIAMOND – Trail503
Hodinky (kompas, výškoměr, barometr, teploměr)SUUNTO – Core All Black67
TOTAL 2475

Gear list — Pumpkins

Batoh a spaníZnačka a typVáha (g)
BatohOSPREY – Talon 44 II1020
Spacák + vodotěsný vak 8 lCRITERION – Quantum 350 + SEA TO SUMMIT – Ultra-Sil733
KarimatkaSEA TO SUMMIT – Ultralight Mat XS293
Alumatka (oříznutá na 146 cm)YATE – Alu Matte60
TOTAL 2106
   
OblečeníZnačka a typVáha (g)
Triko dlouhý rukávRAB – Merino+ 120116
Termo prádlo vršekCRAFT140
Termo prádlo spodekCRAFT145
Spodní prádlo 1×BRUBECK – Seamless Comfort Wool18
Ponožky 2×VAVRYS – Trek Coolmax80
Péřová bundaMAMMUT – Kira IS Jacket407
ČepiceBUFF – Midweight Merino Wool Hat31
RukaviceFORCLAZ – Trek 50031
Nepromokavé ponožkyDEXSHELL – Thermlite Socks83
Nepromokavé kalhotyRAB – Downpour Pants212
Barefoot „boty“SKINNERS151
Vodotěsný vak na oblečení 8 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil34
TOTAL 1448
   
ElektronikaZnačka a typVáha (g)
Telefon + krytAPPLE – iPhone 6s162
TOTAL 162
   
HygienaZnačka a typVáha (g)
Hygiena komplet (mýdlo, kartáčky, pasta, hřeben, nůžtičky, sanitizér, krém atd.)520
RučníkSEA TO SUMMIT – Tek Towel S124
Vodotěsný vak na hygienu 4 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil24
TOTAL 668
   
OstatníZnačka a typVáha (g)
ČelovkaBLACK DIAMOND – Spot92
Lžíce SEA TO SUMMIT10
HrnekIKEA – Kalas30
Pas38
MacGyverův servisní kit (duct tape, šití, stahovací pásky, zavírací špendlíky, gumičky)24
Klíče od domu22
Šňůra 10 m20
Propiska4
Vodotěsný vak na jídlo 13 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil40
Zipplock pytlíky 2× (1 l a 3 l)16
Pytel do batohu 1×42
Svatojakubská mušleod Federica45
TOTAL 383
TOTAL BASE WEIGHT 4767
   
Oblečení a vybavení na soběZnačka a typVáha (g)
BotyTOPO – Terraventure 2548
Triko krátký rukávRAB – Merino+ 12087
KalhotyADIDAS – Dry-Fit212
MikinaRAB – Nexus Jacket272
Nepromokavá bundaRAB – Downpour Plus Jacket365
Spodní prádloBRUBECK – Seamless Comfort Wool18
PonožkyVAVRYS – Trek Coolmax40
NávlekyNALEHKO38
Multifunkční šátekMAMMUT31
Trekové holeBLACK DIAMOND – Trail503
TOTAL 2114

6 komentářů u „Gear list“

 1. JZ říká:

  …high tech… Pekne.
  Moje krosna pri 14ti dennim prechodu rumunskych hor v r. 1987 mela skoro 30 kg, vc. jidla.

 2. Dixi říká:

  Tag toje pjekna víbava , jen to balení zapralo dosd šasu i vipsání sezamu.Sdravym

 3. Luke říká:

  Možná bych zvážil jen náplň do propisky pro odlehčení 😀 šťastnou cestu!

 4. eMaxik říká:

  Tak to je úplný fetiš to vše na g vypsat. 🙂 Zjistil jsem si k těm ponožkam více info. Jsem si říkal jestli to jsou gumové rukavice na nohy 🙂
  složení:
  Vnější vrstva: 96% oděru odolný nylon, 4% elastan
  Membrána: Porelle®
  Vnitřní vrstva: 38% Merino vlna, 38% antibakteriální akrylová příze, 24% nylon

 5. MacGyver říká:

  What about condoms? Such condoms also have a multipurpose use in nature. And even repeatedly. I used them often.

  1. Pumpkins říká:

   Good point. We heard about it, but we’ve never used to it yet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *