Scottish National Trail

Prolog

Nápad „jít Skotsko“ přišel ještě před nápadem jít Camino, tuším, že to bylo loňské září. A Skotsko hned z několika důvodů. Je to kousek od nás a zajímavá kombinace civilizované krajiny a divočiny, takže si člověk užije Fish and Chips i soběstačný a osamělý pohyb v přírodě. Pak je to stále Evropa, takže přibližně vím, do čeho jdu. A hlavně. Je to opravdový thru-hike, end-to-end trail, neboli cesta napříč celou zemí. V tomto případě trail začíná na hranicích Anglie a Skotska, ve vesničce Kirk Yetholm a končí na jednom ze severních výběžků, na Cape Wrath. Cesta oficiálně měří 864 km, v mém případě to půjdu s rezervou měsíc, což mi také přišlo jako ideální vzdálenost/čas, pro první větší zkušenost s dálkovými traily. Trail jsem se rozhodl jít v květnu. Dočetl jsem se, že by tou dobou měl být ve Skotsku nejmenší výskyt midgies, totiž prťavých kousavých mušek, kterých jsou jinak plná vřesoviště. No uvidíme, moskytiéry to doufám jistí.

Píšu vše v jednotném čísle, protože tentokrát půjdu sám. Původně měla jít i Pumpkins, ale třeba ne celý trail. Nakonec se jí to ale rozleželo, nechtěla chodit jen část, když už, tak taky end-to-end. Což úplně chápu. Akorát měsíc už byl na Pumpkins zase moc, takže nakonec, po zvážení všech alternativ, půjdu bez ní. Ale těším se, bude to zase úplně jiná zkušenost. Říkám si, že třeba budu více navazovat kontakt s místními a s dalšími hikery. A nakonec Pumpkins se mnou na trail vysílá svoji kapesní verzi, ale o tom později.


Něco málo k samotnému trailu. Je velmi mladý, byl ustanoven teprve v roce 2012. Ve skutečnosti ale došlo k propojení částí několika již existujících skotských trailů a cest, např. St Cuthbert’s Way, West Highland Way, Cape Wrath Trail a dalších. Prochází ale třeba i skrz Edinburgh, kde se jde podél vodních kanálů, Glasgow, samozřejmě nezapomene na cíp Loch Ness, vede skrz skotskou vysočinu a tak dále. Poměr civilizace a divočiny odhaduji cca 50/50, ale uvidíme. Ze začátku mne čeká civilizovanější část, kterou si trochu představuji jako Camino, a v podstatě čím budu severněji, tím bude civilizace ubývat, až se krajina změní jen v kopce, jezera a vřesoviště.

Můj plán. Jak jsem již psal, trail má 864 km a já měsíc času. Teď přesněji. Myslím si, že nakonec ujdu kilometrů více (zacházky, ať už cílené nebo ne) a mám na to celkem 33 dní, protože vyrážím na prvního Máje a červen začíná v sobotu. Počítám s celkem dvěma dny na cestu do Skotska a zpět, 30 dnů si dávám na samotný trail a jeden den mám k dobru, rezervní. Což přibližně vychází na porci 30 km denně. Mám v plánu to ze začátku nepřepalovat a prvních pár dní dávat cca 25 km, pak postupně přidávat a myslím si, že na konci bych mohl dávat třeba 35–40 km za den. Ale tyto počty jsou velmi hypotetické, nikdy jsem takto dlouhý trail nešel a netuším, jaká bude má kondice v jeho průběhu. Co ale vím jistě, že se nechci nikam hnát a především si chci trail užít. Klidně na něj využiji všech 31 dnů. Ale uvidíme, sám jsem velmi zvědavý, jak to nakonec vyjde.

Příprava na trail. Přípravu jsem si pomyslně rozdělil na dvě části. Přípravu fyzickou a přípravu vybavení a samotné cesty. S oficiální fyzickou přípravou na trail jsem začal na začátku března. Mým plánem bylo jezdit na mém fixed gear kole (mmj. skvělý tréninkový nástroj snad na cokoliv) a chodit pěšky, zejména z práce domů (cca 13 km). Ze začátku jsem takto chtěl chodit alespoň jednou týdně, a postupně třeba 2–3 krát. No skutek utekl, na kole jsem byl párkrát a domů jsem šel pěšky celkově 3 krát. Jednou mi do toho vlezlo tohle, podruhé tamto a znáte to. A hlavně se začátkem dubna jsem začal s přípravou samotné cesty a s nakupováním, laděním a čtením recenzí vybavení. Tím se dostávám k druhé části příprav, na kterou jsem si zřejmě měl dát více času. Duben utekl velmi rychle, přispěly tomu i velikonoční svátky. Konec dubna byl opravdu hektický, ale Pumpkins mi s přípravami velmi pomohla, tak mě snad na trailu nic nepřekvapí.


Vybavení. Celkově jsem se nadchl a jedu v tzv. „ultraligt backpacking“. Již jsem to popisoval v prologu Camina, tak jen v jedné větě: Jedná se o minimalizaci a optimalizaci výbavy. Hlavní myšlenou je mít základní váhu „base weight“ batohu do cca 7 kg a mmj. třeba chodit v lehkých běžeckých botách. Zjednodušeně by se také dalo říct „osekat to na dřeň“, což mne fascinuje a velmi mne baví testovat, kam až se dá zajít, aby to ještě fungovalo. Výsledkem pak je, že se nejenom dá denně ujít třeba i 40–50 km, ale člověk není ani tak zničený, jako při klasickém pochodu „na těžko“. Oproti Caminu jsem ultralight zase o něco víc, ale stále mám ještě nějaké rezervy. S mojí base weight lehce nad 6,5 kg jsem ale velmi spokojen, tím více, že jen fototechnika váží cca 1,2 kg. Mám ve výbavě hodně nových a zajímavých kousků, vypíchnu třeba tarp od firmy Six Moon Designs, kdy kompletní váha přístřešku vč. moskytiéry, footprint (podlážky) a kolíků je skvělých 571 g. Nebo vaření od firmy Evernew, kdy komplet lihový vařič, závětří, kotlík a obal má pouhých 171 g. Budu také testovat nepromokavé ponožky, na které jsem četl dobré reference. Co mne také velmi zajímá a baví je soběstačnost, takže poprvé vyrážím na trail s filtrem na vodu (osvědčený Sawyer) a se solární nabíječkou, která by měla pokrýt mou spotřebu energie i ve skotském podnebí. A v neposlední řadě chci zmínit ještě jednu důležitou myšlenku — „leave no traces“, doslova „nezanechej žádné stopy“, kdy jsem výbavu doplnil o lopatku na cat-holes (google me). Na západě už je to docela běžná součást výbavy hikerů, u nás v Čechách budeme asi ještě nějakou dobu vídat v lesích toaletní papír za stromy (a bohužel nejen ten). Ale snad už se pomalu začíná blýskat na lepší časy. A abych nezapomněl na veledůležitou součást výbavy — boty. Na Caminu mi velmi vyhovovaly Altry, takže nebylo vůbec co řešit. Pouze jsem zvolil terénější model (a nejterénější od Altra vůbec) — Lone Peak ve verzi 4.0. 

Gear List

Batoh a spaníZnačka a typVáha (g)
BatohOSPREY – Talon 44 II1020
TarpSIX MOON DESIGNS – Gatewood Cape (2018)302
MoskytiéraSEA TO SUMMIT – Nano Mosquito Pyramid Net92
Footprint (podlážka)TYVEK105
Kolíky hliníkové (6×) + obalHANNAH80
Spacák + vodotěsný obalCRITERION – Quantum 350 + SEA TO SUMMIT – Ultra-Sil733
Karimatka (oříznutá na 125 cm)THERM-A-REST – RidgeRest SO Lite255
Alumatka (oříznutá na 125 cm)YATE – Alu Matte50
TOTAL 2637
OblečeníZnačka a typVáha (g)
Triko dlouhý rukávRAB – Merino+ 120128
Termo prádlo vršekCRAFT138
Termo prádlo spodekCRAFT123
Spodní prádlo 2×SENSOR – Merino Wool116
Ponožky 2×VAVRYS – Trek Coolmax96
Péřová bundaFORCLAZ – Trek 500265
ČepiceBUFF – Midweight Merino Wool Hat31
KloboukFORCLAZ – Hat Trek 900 WTPF56
RukaviceFORCLAZ – Trek 50031
Nepromokavé ponožkyDEXSHELL – Ultra Thin Socks64
Nepromokavé kalhotyRAB – Downpour Pants226
Vodotěsný vak na oblečení 8 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil34
TOTAL 1308
VařeníZnačka a typVáha (g)
Lžíce SEA TO SUMMIT10
HrnekIKEA – Kalas30
Vařič lihovýEVERNEW Titanium – Alcohol Stove36
ZávětříEVERNEW Titanium56
Kotlík 0,5 l + obalEVERNEW Titanium – Mug Pot 50079
Filtr na voduSAWYER – Micro Squeeze47
Filtrovací láhev + čisticí stříkačka + redukce na PETSAWYER55
Zapalovač 2×Cricket25
NůžOPINEL – N°04 Inox9
Vodotěsný vak na jídlo 13 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil40
TOTAL 387
ElektronikaZnačka a typVáha (g)
Telefon + krytAPPLE – iPhone 6s162
SluchátkaAPPLE – EarPods11
Kabel k telefonu 2×APPLE38
PowerbankaXIAOMI – Mi PowerBank 2C 20000 mAh360
Nabíječka 3× USBCONNECT IT – Power Nomad 3.4 A Travel Charger61
Kabel micro USB 2×26
Solární nabíječkaANKER – PowerPort Solar Lite350
Adaptér na UK zásuvky26
Vodotěsný vak na elektroniku 8 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil34
TOTAL 1068
HygienaZnačka a typVáha (g)
Hygiena komplet (cca vč. kartáčku, nůžtiček, mýdla, sanitizéru, krému atd.)208
RučníkSEA TO SUMMIT – Tek Towel S132
Lopatka na cat-holesTHE TENT LAB – The Deuce #2 UL trowel17
Vak na hygienu 4 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil24
TOTAL 381
Foto technikaZnačka a typVáha (g)
Fotoaparát + objektiv + filtr + baterie + pam. karta + pouzdroFUJIFILM X-T20 + FUJIFILM XF 18-55 mm f/2,8-4 OIS + HOYA UV HMC 58 mm + SANDISK SDXC 64 GB Extreme752
Pouzdro na fotoaparátTHINK TANK – Digital Holster 5210
Náhradní baterie 2× + kartaJUPIO + SANDISK SDXC 64 GB Extreme103
Štětec na fotoaparátLENSPEN – Original16
StativJOBY – Gorillapod 1K144
TOTAL 1225
OstatníZnačka a typVáha (g)
ČelovkaBLACK DIAMOND – Spot92
Špunty do uší3M2
Pas38
Batoh malýSEA TO SUMMIT – Ultra-sil Daypack 20l71
Moskytiéra na hlavuSEA TO SUMMIT – Ultra Mesh Head Net21
Pumpkins kapesní0,5
Šití1
Duct TapeLux Tools21
Peněženka + doklady63
Klíče od domu22
Šnůra 10 m20
Lékárnička + vak 1 lrůzné + SEA TO SUMMIT – Ultra-Sil137
Doutník (vítězný?)Partagas Habana2
Zipplock pytlíky 4×27
Pytel do batohu 2×41
Vak na peněženku atd. 2 lSEA TO SUMMIT – Ultra-Sil21
TOTAL 579,5
TOTAL BASE WEIGHT 6517,5
Oblečení a vybavení na soběZnačka a typVáha (g)
BotyALTRA – Lone Peak 4.0623
MikinaRAB – Nexus Jacket278
Nepromokavá bundaRAB – Downpour Plus Jacket370
Triko krátký rukávRAB – Merino+ 120103
Kalhoty s odepinatelnými nohavicemiMILLET – Trekker Stretch Zip Off Pant II356
Spodní prádloSENSOR – Merino Wool58
PonožkyVAVRYS – Trek Coolmax48
NávlekyNALEHKO38
Multifukční šátek31
Trekové holeBLACK DIAMOND – Trail503
Hodinky (kompas, výškoměr, barometr, teploměr)SUUNTO – Core All Black67
TOTAL 2475

Navigace. Celý trail je podrobně popsán a zmapován na www.walkhighlands.co.uk/scottish-national-trail.shtml, mapy jsou dokonce velmi podrobné v měřítku 1:25 000. Co jsem četl, samotné značení trailu není nijak závratné, takže v rámci příprav jsem se rozhodl na něj nespoléhat a jsem vybavený vytisknutými zmíněnými mapami a průvodcem, vše samozřejmě v ultralight komprimaci. Celkově jsem se v rámci navigace rozhodl vrátit k fyzickým mapám a kompasu. Důvodů je hned několik — jednak opět nezávislost na elektronice, GPS signálu apod., s fyzickými mapami má také člověk mnohem lepší představu o vzdálenostech a více pozoruje krajinu a body okolo sebe. A nakonec mne fyzické mapy samy o sobě baví. Ale telefon s mapami a GPS budu mít samozřejmě také, jen to nebude hlavní navigační nástroj.

Doprava na místo. Z Prahy letím přímým letem do Edinburgu, kde bych měl být v 11:15 místního času. Pak se autobusy s pár přestupy přepravím na hranice s Anglií, do cca 90 km vzdáleného Kirk Yetholm. Trail oficiálně startuje na úplně ideálním místě — totiž u místní hospody Border Hotel Pub. Uvidím, jak dorazím, kdyby to bylo nějak výrazně pozdě, možná zde ještě přespím. Abych na trail nevyrážel nějak ve spěchu a třeba už za tmy. Ale to předbíhám, nechám se překvapit, jak to vyjde.

6 komentářů u „Prolog“

  1. Dixi říká:

    Tragičně krásný,prosefionální…zavýděly bii Hasnelka a Sykmunt.Vynšuju šťasnou cestu a sedkávání jen s mylými lidičkami.

  2. Emaxik říká:

    Přeji hodně štěstí. Hlavně čerpej energii a nápady.

  3. Emaxik říká:

    Tak už v pelechu? Bude nějaký info z dnešního dne? 🙂

    1. Karel P. říká:

      Dekuji za prvni prispevek a drzim palce na ceste.

  4. Dixi říká:

    Jsem hodně zvědavá na první dojmy a vůbec na všechno, těším se ….😍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *